Oliwki – bogactwo korzyści

oliwki

Naukowcy zawsze szukają roślin, aby znaleźć sekrety lecznicze i terapeutyczne. Odkrycia naturalnych związków w drzewie oliwnym i oliwkach zapewniają obiecujące korzyści zdrowotne i medyczne. Ekologiczna oliwa z oliwek ma istotne właściwości zdrowotne.

Oliwka śródziemnomorska pochodzi sprzed 6000 lat i pochodziła z Iranu, Syrii i Palestyny ​​(Azja Mniejsza). Stamtąd rozprzestrzenił się do basenu Morza Śródziemnego. Jest to jedno z najstarszych znanych drzew uprawnych. Według Biblii liść oliwny był tym, co gołąb przyniósł Noemu, jako znak, że wielkie wody potopu opadały.

Uważa się, że oliwka jest źródłem bogactwa królestwa minojskiego. W grobowcach Egipcjan datowanych na 2000 rok p.n.e. udowodniono, że zawierają oliwki. Grecy rozpowszechnili używanie oliwek wśród Rzymian, którzy z kolei rozpowszechnili je w swoim rozległym imperium. Stosowanie oliwy z oliwek jest propagowane przez wiele religii i kultur. Wcześni królowie greccy byli namaszczani oliwą z oliwek. Był również używany do namaszczania zwycięskich sportowców olimpijskich. W wielu kulturach oliwa z oliwek jest znana ze korzyści dla zdrowia.

Drzewo oliwne najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku i w klimacie. Dobrze pasuje do tego skaliste podłoże. Pień sękaty, twardy i sękaty, kora gładka i koloru popiołu. Drewno oliwne jest cenne ze względu na swoją trwałość i jest wykorzystywane do produkcji wielu przedmiotów, takich jak naczynia dla smakoszy. Drzewo oliwne rozwija się powoli, ale żyje bardzo długo. Podobno drzewa oliwne na Górze Oliwnej w Jerozolimie mają ponad 2000 lat. Powszechnie uważa się, że fragment Biblii mówiący, że „jego owoc będzie na mięso, a jego liść na lekarstwo” odnosi się do drzewa oliwnego. Liście oliwki są srebrzystoszarozielone i posiadają właściwości zdrowotne „ekstraktu z liści oliwki”, który jest z nich tłoczony. Z liści oliwnych pozyskiwana jest gorzka substancja o nazwie oleuropeina. W latach 60. naukowcy donieśli, że oleuropeina obniża ciśnienie krwi u zwierząt, co spowodowało natychmiastowe zainteresowanie medycyną liści oliwnych. Nowe badania wskazują, że ekstrakt z liści oliwnych może być naturalnym środkiem zapobiegającym przeziębieniu i grypie.

Niektóre badania wskazują, że oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia jest najlepiej strawnym tłuszczem jadalnym. Oliwa z oliwek pomaga również przyswajać witaminy A, D i K w organizmie człowieka. Korzyści ze spożywania oliwy z oliwek obejmują spowolnienie procesu starzenia i wspomaganie funkcji wątroby, żółci i jelit. Oliwa z oliwek jest ceniona za swoje walory kulinarne i walory organoleptyczne, którymi są: smak, bukiet lub aromat oraz kolor. Różne gatunki oliwy z oliwek pochodzą z okresu tłoczenia. Wcześniejsze tłoczenia uważane są za lepszej jakości. Oliwa z oliwek tłoczona na zimno to proces tłoczenia, który nie wymaga ciepła ani chemikaliów, które niszczą ważne składniki odżywcze. Ta oliwa z oliwek jest ogólnie najlepsza do gotowania i zdrowej kuchni.

Oliwa z oliwek jest szeroko stosowana w kuchni i stanowi integralną część podstawowej diety śródziemnomorskiej. Jest zdrowszym substytutem masła. Oliwa z oliwek o mocnym i ostrym smaku doskonale nadaje się do smażenia ryb lub innych produktów o silnym smaku. Oliwa z oliwek pasuje do sałatek. Oliwa z późnych zbiorów, która jest łagodna, może być używana do pieczenia ciast. Oliwa Gourmet jest zdrowszym i smaczniejszym substytutem innych tłustych olejów spożywczych. Korzyści zdrowotne wynikające z oliwy z oliwek tłoczonej na zimno zostały już zatwierdzone przez agencję federalną. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła reklamy marketingowe, które mówią, że ekologiczna oliwa z oliwek pomaga zmniejszyć ryzyko choroby wieńcowej i zaburzeń.

Poniżej podano prosty przepis na sos do maczania chleba z oliwą z oliwek.

Sos Chlebowy

Porcje : 2 – 4
Czas przygotowania: 10 minut

Składniki:

½ szklanki oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia
1 łyżka świeżej natki pietruszki, mielonej (najlepiej włoska)
1 łyżka świeżej bazylii, mielonej
½ łyżeczki świeżego rozmarynu, posiekanego
1 łyżka świeżego czosnku, posiekanego
1 łyżeczka oregano
1 łyżeczka tymianku
1 łyżeczka czarnego pieprzu
¼ łyżeczki płatków czerwonej papryki, dobrze pokruszonych
1/8 łyżeczki świeżego soku z cytryny
Sól dla smaku

Metoda:

Rozgrzej oliwę na patelni. Dodaj czosnek i smaż, aż zmieni kolor. Dodaj wszystkie pozostałe składniki i gotuj przez około 2 – 3 minuty. Usuń z ognia. Podawać jako dip chlebowy.